Návody a inspirace

Formativne.cz

Formativním hodnocením rozumíme takové hodnocení, které studujícím poskytuje relevantní informace pro jejich pokroky v učení. Probíhá průběžně a jeho cílem je identifikovat vzdělávací potřeby studujících, přizpůsobit jim výuku a vylepšit tak jejich učební výsledky (STARÝ, K.; LAUFKOVÁ, V. et al., 2016. Formativní hodnocení ve výuce. Praha: Portál.). Webové stránky formativne.cz prezentují výstupy projektu Zavádění formativního hodnocení na základních školách realizovaného Pedagogickou fakultou UK a vzdělávací organizací EDUkační LABoratoř. Ačkoli se projekt zaměřoval na nižší stupně vzdělávání, řada jeho výstupů je využitelná i při zavádění formativního hodnocení na vysokých školách. V sekci Dílčí výstupy je ke stažení doporučená literatura k tématu, seznam aplikací využitelných při formativním hodnocení či databanka námětů pro jeho zavádění aj.

publishED

Nakladatelství publishED vydává zejména zahraniční populárně-naučnou literaturu pro pedagogy a pedagožky a zájemce o školství a vzdělávání. Z jeho produkce doporučujeme např. Efektivní výukové nástroje pro učitele, Co funguje ve třídě či duo publikací Responzivní výuka a Zavádění formativního hodnocení.

Top View Photo of Girl Watching Through Imac

Centrum pro podporu e-learningu Univerzity Karlovy – doporučení

Po kliknutí na tento odkaz se seznámíte s doporučeními, která připravilo Centrum pro podporu e-learningu Univerzity Karlovy (UK). Tento text obsahuje informace o podporovaných nástrojích pro digitální vzdělávání, kontakty na fakultní koordinátory e-learningu, příklady inspirativních materiálů a nástrojů a seznam dostupných vzdělávacích kurzů zaměřených na IT kompetence ve výuce. Najdete také informace o využití umělé inteligence ve výuce.

Question Marks on Craft Paper

Socrative – Spuštění kvízu

Toto video poskytuje příklad práce se systémem Socrative, který nabízí informace užitečné pro formativní hodnocení během výuky. Dozvíte se, jak spustit předem připravené kvízy třemi různými způsoby. Tyto způsoby se liší především způsobem, jakým se studentům zobrazují otázky a správné odpovědi. Aplikace umožňuje také spuštění kvízu v soutěžním módu (tzv. Space Race) nebo lze vytvářet zcela nové otázky v průběhu výuky (tzv. Quick Question).

Socrative – Typy otázek

Toto video poskytuje příklad práce se systémem Socrative, který nabízí informace užitečné pro formativní hodnocení během výuky. Dozvíte se, jak vytvářet různé typy otázek pro kvízy - včetně otázek s výběrem odpovědi, otázek typu pravda/nepravda a otevřených otázek. Studenti mohou snadno odpovídat pomocí svých mobilních zařízení a odpovědi lze sledovat v reálném čase nebo je generovat zpět do reportů pro lepší sledování pokroku studujících.

PollEverywhere – Typy otázek a nastavení

Toto video poskytuje příklad práce s aplikací Poll Everywhere, která nabízí informace užitečné pro formativní hodnocení během výuky. Tato aplikace vám pomůže vytvářet různé typy otázek. Mezi typy otázek patří výběr nejlepší možné odpovědi (single best answer), výběr více správných možností (multiple choice), otázky s volnou odpovědí a řazení pojmů. Můžete nastavit míru anonymity a umožnit opravy odpovědí. Studenti mohou reagovat přes prohlížeč nebo mobilní aplikaci. Odpovědi se zobrazují v reálném čase, a pokud je vhodné, můžete promítat pouze otázky, aby neovlivňovaly odpovědi ostatních.

Incorporating Rubrics Into Your Feedback and Grading Practices

This resource provides an overview of the benefits of rubrics, includes strategies for incorporating them into teaching practice, and lists several tools from Columbia University that support the design and use of rubrics.

Testování a hodnocení studentů na VŠ

Tato publikace se věnuje metodám přípravy, provádění a hodnocení testů. Je rozdělena do deseti kapitol, které poskytují nejen praktický průvodce metodikou a nástroji pro vytváření a vyhodnocování vlastních testů, ale také fundovaný teoretický základ a příklady z různých oborů a úrovní. Autoři vnímají hodnocení znalostí jako formu komunikace mezi učitelem a studenty a důležitou součást informované výuky. Tato kniha nabízí přehled standardizace, spolehlivosti a validitě testů, zabezpečení a také novějších a rychle se rozvíjejících přístupů, například testování s otevřenou knihou. Je vhodná jak pro začátečníky, tak pro pokročilé v oblasti testování.

Vzdělávací portál UK

Po kliknutí budete automaticky přesměrováni na Vzdělávací Portál Univerzity Karlovy. V případě, že jste zaměstnancem nebo doktorandem UK a máte zájem o další profesní rozvoj, srdečně vám doporučujeme navštívit tento portál. Jedná se o univerzitní aplikaci, která vám poskytne přehled o různých dostupných vzdělávacích programech nabízených na Univerzitě Karlově. Portál vám umožní snadno filtrovat a vyhledávat programy podle vašich individuálních potřeb. Nabízí široký výběr programů zaměřených na zdokonalení kompetencí v různých oblastech, včetně pedagogických kompetencí.

What is Reflective Teaching? Why is Reflection Important in Teaching?

This text explores the concept of reflective teaching. In reflective teaching, educators assess their own teaching methods, examine their instructional decisions, analyze student feedback, and make adjustments to support student engagement and learning. This process includes gathering information, interpreting data, and planning future improvements. Reflective teaching involves examining personal beliefs about teaching and learning and ensuring alignment with teaching practices before, during, and after the course.

Getting started with Reflective Practice

This article introduces the concept of reflective practice. It highlights the importance of this method, explains its principles based on research, and provides practical examples. Click to gain insight into what reflective teaching is and how to apply it effectively in teaching.

Critical Reflection

The article discusses the concept of critical reflection. It provides guidelines for integrating reflection into courses, offering practical suggestions such as breaking down assignments or creating a safe environment. Furthermore, it presents various types of reflection, including process reflection, inward-looking reflection, outward-looking reflection, forward-looking reflection, and backward-looking reflection, with associated prompts and models to facilitate deep thinking and connection-making. Additionally, the text includes links to examples of critical reflection assignments and rubrics for reference.

Inspiration Café

"Inspiration Café" je cyklus neformálních setkání VŠ vyučujících, jehož cílem je vytvořit prostor pro sdílení zkušeností v oblasti výuky. Tato setkání vytvářejí otevřené fórum pro inspiraci v přátelské atmosféře. Program zahrnuje rozhovor s hostem, po kterém následuje přestávka na kávu a diskuze. Poté se účastníci zapojí do skupinových aktivit, při kterých mohou sdílet své zkušenosti a inspirovat se. Přijďte se připojit a být součástí této otevřené komunity! Těšíme se na vaši účast a sdílení zkušeností!

Otevřené hodiny: Proč chtít kolegiální zpětnou vazbu a jak ji získat

Není to ani hospitace, ani mentoring. „V otevřených hodinách se podporujeme v pedagogickém rozvoji,“ říkají vyučující z Ostravské univerzity. Ti vytvořili napříč fakultami pracovní skupinu, ve které se podporují v hledání inovativních způsobů výuky, navštěvují se v hodinách a poskytují si zpětnou vazbu. Své zkušenosti nyní zúročili v meziuniverzitním projektu, pro nějž sestavili desatero dobře otevřených hodin.

business, meeting, partnership

Intercultural Reflection on Teaching

The Intercultural Reflection on Teaching (IntRef) project connects educators from various countries who wish to reflect on their teaching together. The project's aim is to improve teaching quality and boost teachers' confidence in their own abilities. Funded by the Erasmus+ program, the participating universities are from the United Kingdom, Germany, and Italy. The project offers three intercultural reflection activities, and its outcomes include a technological toolkit, walk-through manual for each method, and case studies.

Karlovka Online – metodika online výuky

Webové stránky jsou určeny pro zájemce o metodiku online výuky a zkoušení zejména na UK, především pak pro zájemce z řad akademických pracovníků a doktorandů. Na stránkách naleznete mnoho podstatných informací, které Vám v dané problematice mohou být nápomocny.

Etické pokyny pro využívání umělé inteligence a dat ve výuce a vzdělávání pro pedagogy

Umělá inteligence prostupuje všemi částmi naší společnosti a našeho hospodářství, od toho, jak získáváme informace, až ke způsobům, jak se rozhodujeme. Přirozeně se tak dostala i do škol. V oblasti vzdělávání již umělá inteligence není vzdálenou budoucností. Už nyní mění to, jak školy, univerzity a pedagogové pracují, a jak se studenti vzdělávají. Pomáhá vzdělávacím zařízení lépe reagovat a učitelům řešit specifické potřeby každého studenta. Rychle se stává základním kamenem personalizovaného vyučování a hodnocení. Čím dál více také prokazuje svoji schopnost poskytovat cenné poznatky o rozvoji studentů. Vliv umělé inteligence na systém vzdělávání a odborné přípravy je nepopiratelný a v budoucnu dále poroste.

Webpage of ChatGPT, a prototype AI chatbot, is seen on the website of OpenAI, on a smartphone. Examples, capabilities, and limitations are shown.

Průvodce ChatGPT pro učitele

Tato webová stránka obsahuje databázi promptů, které mají potenciál usnadnit práci pedagogům a nabídnout studentům efektivnější způsoby vzdělávání. Na stránkách najdete základy promptování, pracovní listy pro studující, právní rámec využívání ChatGPT ve školách, doporučení pro využívání na ZŠ, SŠ a VŠ.

An Artificial Intelligence Illustration on the Wall

AI ve vzdělávání

Tato webová stránka obsahuje návody a doporučení týkající se integrace umělé inteligence (AI) do vzdělávání. Dokumenty jsou určeny pro různé skupiny, jako jsou vysokoškolští vyučující, studující, výzkumní pracovníci a vedení škol. Cílem je podpořit pozitivní přístup k AI a vysvětlit její možnosti a omezení. Stránka zahrnuje také materiály pro základní a střední školství a klade důraz na bezpečné a podpůrné prostředí pro adaptaci na technologické změny ve vzdělávacím systému.

Solve a Teaching Problem

This site provides practical strategies to address teaching problems across the disciplines. These strategies are firmly grounded in educational research and learning principles. How does it work? Step 1: Identify a PROBLEM you encounter in your teaching. Step 2: Identify possible REASONS for the problem. Step 3: Explore STRATEGIES to address the problem.

Developing a Positive Classroom Climate

While there is substantial research on the impact of classroom atmosphere on student outcomes at the secondary level, such studies are relatively scarce at the post-secondary level. However, most existing research indicates that students’ perceptions of the classroom atmosphere at the post-secondary level significantly affect learning, motivation, satisfaction, and results. This article, therefore, provides strategies to help instructors foster positive interpersonal relationships in the classroom, enhancing students' sense of connection and, consequently, improving the classroom atmosphere. Instructors should always consider how students might interpret their behavior and keep classroom climate in mind when designing courses and lesson plans.

Flipped classroom

The flipped classroom is a modern approach that reverses the traditional teaching structure. In this model, students first independently study learning materials or lectures at home and work on various tasks and exercises. After preparing, they come to class, where instructors can help them achieve a deeper understanding of the content, address specific problems, and foster critical thinking. The flipped classroom gives students more autonomy and allows instructors to engage more and provide individual support during class. This approach is often used to promote active learning and emphasizes the application of knowledge in real-life situations.

Using Roles in Group Work

While collaborative learning through group work has been proven to have the potential to produce stronger academic achievement than other kinds of learning environments (Johnson, Johnson, & Smith, 2006), it can be challenging to implement successfully because many students come to college without the tools they need to automatically succeed in collaborative learning contexts. One way of providing supportive structures to students in a collaborative learning environment is through assigning roles within group work.

Woman Holding Tablet Computer

UNESCO’s guidance for generative AI in education and research

This website features UNESCO's first global guidelines on the use of generative AI in education. The guidelines assess potential risks that generative AI may pose to human values, such as inclusion, equality, and cultural diversity. They propose key steps for regulating AI usage, including data privacy protection and consideration of age restrictions. The document provides recommendations for the ethical and effective use of AI in education and calls on the international community to reflect on the long-term implications for knowledge, teaching, and assessment.

Teaching and Learning STEM

This website focuses on STEM education. This concept targets four fields—Science, Technology, Engineering, and Mathematics. The authors highlight ineffective teaching methods that lack research support and proven efficacy. Fortunately, there are techniques that can significantly enhance teaching effectiveness. This site provides guidance on these effective teaching techniques and offers tips and resources for practical application. It is based on information and resources from Dr. Richard Felder, a professor of chemical engineering at NC State University, who has conducted long-term research on teaching in scientific and technical fields.

Převrácená výuka a nová role učitele

Článek se zaměřuje na vysvětlení konceptu převrácené výuky, známé také jako flipped classroom, a snaží se vyvrátit několik rozšířených mýtů spojených s tímto pedagogickým přístupem. Autor se věnuje objasnění, co převrácená výuka skutečně zahrnuje, a co naopak není její součástí. Na základě vlastních zkušeností s výukou inženýrských předmětů na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze poskytuje pohled na praktické využití převrácené výuky, její cíle a přínosy, přičemž klade důraz na aktivní zapojení studujících a jejich interakci jak s vyučujícím, tak mezi sebou navzájem.

„Využití výsledků učení na vysokých školách“ – Příručka pro pedagogickou praxi a vedení VŠ

Tato kniha se zaměřuje na posílení kvality výuky na českých vysokých školách. Je určena pro vedení vysokých škol a především pro vysokoškolské pedagogy. Ukazuje nástroje a přístupy, které byly úspěšně použity jak v zahraniční praxi, tak i v některých domácích institucích. Kniha se zabývá pojmem "výsledky učení," který má v českém prostředí své místo, zejména v souvislosti s "Kvalifikačním rámcem terciárního vzdělávání." Cílem je rozšířit pochopení tohoto konceptu a ukázat jeho výhody, aby nebyl považován za zbytečnou formalitu, ale aby sloužil k zefektivnění výuky a usnadnil studujícím a vyučujícím lepší orientaci ve vysokoškolském vzdělávání.

Designing an Inclusive Syllabus

This website helps instructors design inclusive course syllabi. The syllabus is the first impression that students receive, and it can influence the course atmosphere. If the syllabus is inclusive and transparent, it provides students with clear information on what they will learn and shows that diverse experiences and perspectives are welcomed. The site offers strategies for creating inclusive syllabi and allows instructors to revise existing syllabi with a focus on inclusivity.

Výsledky učení – tvorba a používání (kurz v Moodle)

Po kliknutí budete přesměrováni do kurzu v systému Moodle zaměřeného na výsledky učení. Tento kurz byl vytvořen profesorem Tonarem z Lékařské fakulty v Plzni, jenž se v oblasti výsledků učení pohybuje již mnoho let. Kurz je bezplatně dostupný zaměstnancům Univerzity Karlovy a zahrnuje manuál pro tvorbu výsledků učení, ukázky výsledků učení z různých oborů a širokou škálu videí a tutoriálů, které jsou velmi užitečné jak pro začínající pedagogy, tak i pro ty s většími zkušenostmi.

Designing a Course: Developing Learning Outcomes

In the following video, Janet Rankin from Massachusetts Institute of Technology (MIT) conducts a class entitles "Designing a Course: Developing Learning Outcomes". As Director of TLL, Dr. Rankin works with faculty and departments to integrate efforts to promote better learning at MIT with departmental needs and constraints. Her interests include evidence-based teaching, applying the science of learning, improving learning in large-classes, interdisciplinary learning and teaching, and working with departments to support the professional development of TAs.

Důkazy a fakta o efektivitě výuky – Sarah Leupen, Ph.D.

Od 90. let 20. století až do dnešní doby narůstá počet dobře kontrolovaných studií, které zkoumají dopady různých způsobů výuky na dosažení cílů této výuky. Výsledky těchto studií pomáhají společně s poznatky z oblasti kognitivních věd měnit některé zažité představy o tom, jak se studující učí (a to nejen na vysoké škole, ale obecně). Následující příspěvek shrnuje ve zkratce hlavní závěry, pro které již v současnosti existují v oblasti výuky velmi silné důkazy, jak lze dohledat ve zdrojích odkazovaných u každého z bodů.

IDEA Papers

IDEA Papers are a national forum for the publication of peer-reviewed articles pertaining to the general areas of teaching and learning, faculty evaluation, curriculum design, assessment, and administration in higher education.

Inspiration Catalogue – University of Copenhagen

As inspiration for the integration of research and teaching in the planning of teaching and research activities, you can here find specific examples from teaching staff, describing how they integrate research and teaching at the University of Copenhagen. This is an inspiration catalogue in which researchers/lectures can share their experiences regarding projects, teaching or methods that can bring research into teaching activities and vice versa.

Přejít nahoru