Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí zájemci o rozvoj pedagogických kompetencí,
s prvním newsletterem letošního roku přinášíme do vašich schránek nejen pozvánky na inspirativní akce, které jsme pro vás připravili, ale také malé ohlédnutí zpět. Podrobili jsme totiž důkladné analýze vzdělávací programy Centra celoživotního vzdělávání RUK, jež proběhly během posledních dvou let – pečlivě jsme prošli zpětnou vazbu od účastníků a účastnic s cílem najít informace, které by nám pomohly dále zlepšovat naši nabídku. Co jsme zjistili? Jaká témata vás nejvíce zajímají? A co chystáme do budoucna? To se dozvíte v následujícím textu.
Nabídka programů
V uplynulých dvou letech jsme realizovali celkem 55 vzdělávacích programů na podporu pedagogických kompetencí, z nichž jedna třetina proběhla v anglickém jazyce. Nabídli jsme 36 prezenčních programů, 17 online programů a 2 kombinované, což poskytlo našim účastníkům flexibilitu při výběru formátu, který nejlépe vyhovoval jejich potřebám a aktuálním možnostem.



Účast a hodnocení
Vzdělávacích programů se aktivně zúčastnilo 698 osob. Se zájmem budeme sledovat, zda a případně jak návštěvnost kurzů nabízených RUK v budoucnu ovlivní spuštění fakultních Center podpory výuky a nabídka programů cílená specificky na zaměstnance konkrétních fakult.
Průměrné hodnocení našich programů dosáhlo skvělých 4,7 z 5, přičemž v roce 2024 jsme oproti předcházejícímu roku zaznamenali mírné zlepšení. Spokojenost účastníků je pro nás závazkem a motivací k dalšímu zlepšování a inovacím v našich vzdělávacích aktivitách. Aby však mělo hodnocení dostatečnou výpovědní hodnotu, je potřeba zvýšit návratnost zpětné vazby – ve sledovaném období dosahovala totiž pouhých 25 %.
Profil účastníků

Mezi účastníky programů dominovali akademičtí pracovníci (51,3 %) a Ph.D. studenti (25,9 %). Menší zastoupení měli pedagogičtí (6,3 %), vědečtí (5 %) a jiní pracovníci (5 %).
Efektivita komunikace

Analýza ukázala, že nejúčinnějším způsobem propagace zůstává newsletter Centra celoživotního vzdělávání a univerzitní web, které dohromady oslovily celkem 61 % účastníků. Do budoucna očekáváme posílení role nových webových stránek platformy Paedagogium a také tohoto pravidelného newsletteru.
Budoucí směřování
Na základě zpětné vazby od účastníků plánujeme rozšířit nabídku workshopů o témata, která byla opakovaně zmiňována – můžete se těšit na programy zaměřené na testování ve výuce, formativní hodnocení, poskytování zpětné vazby studujícím či využití AI ve vzdělávání. Poptávaným tématům se budeme i nadále věnovat také v sekci Návody a inspirace na našich webových stránkách.
Děkujeme vám za vaši účast a podporu v uplynulých letech. Těšíme se na další setkání a věříme, že naše programy budou i nadále přispívat k vašemu profesnímu rozvoji a kvalitě výuky na Univerzitě Karlově.
Srdečně
Tým Paedagogia